POLITYKA MIGRACYJNA

Fakty i mity. Centrum Integracji Cudzoziemców.

2 miesiące temu
Fakty i mity. Centrum Integracji Cudzoziemców.

21 i 29 października 2024, odbyły się pierwsze spotkania informacyjne dot. Centrów Integracji Cudzoziemców, które powstaną w województwie pomorskim w 2025 roku.

Czym zajmować się będzie Centrum Integracji Cudzoziemców (CIC)?

CIC będzie miejscem, w którym cudzoziemiec otrzyma kompleksową formę pomocy, wspierającą proces integracji w środowisku lokalnym. Jego funkcjonowanie oparte będzie na koncepcji tzw. „jednego okienka”(ang. One-stop-shop), która polega na skoncentrowaniu w jednym miejscu różnorodnych usług adresowanych do cudzoziemców

Finansowanie: Fundusz Azylu, Migracji i Integracji 2021-2027
Instytucja Zarządzająca: Departament Funduszy Europejskich MSWiA
Budżet: Województwo Pomorskie – 30 027 000 PLN (cała Polska 432 520 000 PLN)

W województwie pomorskim w ramach projektu powstaną dwa Centra: CIC Gdańsk i CIC Słupsk, obydwa będą funkcjonować pod szyldem Pomorskie WELCOME Center!

Projekt realizowany będzie we współpracy Województwa Pomorskiego (Samorządu Województwa Pomorskiego) + Wojewody Pomorskiego + konsorcjum społecznego, w którego skład wchodzi Centrum Integracji Imigrantów i Imigrantów, Stowarzyszenie OVUM oraz Stowarzyszenie PORT.PRZESTRZEŃ OTWARTA.

W przestrzeni CIC realizowane będą działania mające na celu wsparcie procesu integracji migrantów:

  1. Prowadzone będą punkty informacyjno-doradcze w Gdańsku i Słupsku w siedzibie Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego–Oddział ds. legalizacji pobytu, oferujące pomoc w procedurach legalizacji pobytu, a także szeroko rozumiane wsparcie integracyjne.
  2. Prowadzone będą działania na rzecz wzmocnienia współpracy i wymiany informacji między organami administracji publicznej w celu poprawy koordynacji działań na rzecz migrantów.
  3. Organizowane będą szkolenia dla pracowników oświaty, administracji publicznej oraz kadry projektu ukierunkowane na rozwój kompetencji międzykulturowych i poprawę standardów obsługi cudzoziemców.
  4. Organizowane będą warsztaty, szkolenia i debaty dla społeczeństwa przyjmującego, mające na celu podniesienie świadomości na temat różnorodności kulturowej i przeciwdziałania uprzedzeniom.
  5. Prowadzone będą działania komunikacyjne skierowane do migrantów oraz społeczeństwa przyjmującego, poprzez kampanie społeczne i informacyjne, spotkania ze społecznością lokalną, promujące m.in integrację i zrozumienie międzykulturowe.
  6. Organizowane będą spotkania informacyjnych online i stacjonarnych o różnej tematyce dot. życia w Polsce i funkcjonowania w społeczności lokalnej.
  7. Organizowane będą kursy języka polskiego jako obcego na różnych poziomach (A1/A2 oraz B1/B2), aby ułatwić cudzoziemcom komunikację i funkcjonowanie w społeczeństwie.
  8. Prowadzone będą działania mające na celu zapobieganie przemocy domowej i handlowi ludźmi wśród społeczności migracyjnej.
  9. Zapewniona zostanie opieka psychologiczna dla dzieci i dorosłych migrantów, aby wspierać ich adaptację w nowym środowisku.
  10. Zorganizowane zostaną kursy adaptacyjno-orientacyjne dla migrantów, aby ułatwić im zrozumienie lokalnych norm i zasad funkcjonowania w społeczeństwie przyjmującym.
  11. Zapewnione zostanie wsparcie prawne dla migrantów w zakresie legalizacji pobytu, pracy i ochrony prawnej.

Zakładane efekty długofalowe

Dzięki działaniom projektowym, cudzoziemcy uzyskają niezbędne wsparcie w adaptacji i integracji, co przełoży się na ich lepsze funkcjonowanie w społeczeństwie polskim.

Mieszkańcy województwa z kolei zyskają większą świadomość i zrozumienie dla różnorodności kulturowej, co jest kluczowe dla budowy otwartych i zintegrowanych społeczności.

Długofalowe efekty projektu będą widoczne zarówno w wymiarze społecznym, jak i gospodarczym, przyczyniając się do tworzenia harmonijnego, bezpiecznego i sprawiedliwego społeczeństwa.

Fakty i mity

Jeśli mają Państwo jakieś pytania, zachęcamy do kontaktu pod adresem migracje@pomorskie.eu

Zobacz również