FAKTY I MITY O POWSTANIU CENTRUM INTEGRACJI CUDZOZIEMCÓW W WOJEWÓDZTWIE POMORSKIM
Migracja to temat, który budzi wiele emocji, a niestety także sprzyja dezinformacji.
W przestrzeni publicznej często pojawiają się nieprawdziwe informacje, które mogą prowadzić do niepotrzebnych napięć, obaw i niezrozumienia.
Nieprawdziwe doniesienia na temat powstających w Polsce Centrów Integracji Cudzoziemców są często wykorzystywane do szerzenia dezinformacji oraz budowania negatywnego obrazu cudzoziemców w naszym kraju.
W województwie pomorskim w ramach projektu powstaną dwa Centra: CIC Gdańsk i CIC Słupsk, obydwa będą funkcjonować pod szyldem Pomorskie WELCOME Center!
Projekt realizowany będzie we współpracy Województwa Pomorskiego (Samorządu Województwa Pomorskiego), Wojewody Pomorskiego oraz konsorcjum społecznego,
w którego skład wchodzi Centrum Integracji Imigrantów i Imigrantów, Stowarzyszenie OVUM oraz Stowarzyszenie PORT.PRZESTRZEŃ OTWARTA.
Czym zajmować się będzie Centrum Integracji Cudzoziemców (CIC)?
CIC będzie miejscem, w którym cudzoziemiec otrzyma kompleksową formę pomocy, wspierającą proces integracji w środowisku lokalnym. Jego funkcjonowanie oparte będzie na koncepcji tzw. „jednego okienka”(ang. One-stop-shop), która polega na skoncentrowaniu w jednym miejscu różnorodnych usług adresowanych do cudzoziemców
W przestrzeni CIC realizowane będą działania mające na celu wsparcie procesu integracji migrantów:
1. Prowadzone będą punkty informacyjno-doradcze w Gdańsku i Słupsku w siedzibie Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego–Oddział ds. legalizacji pobytu, oferujące pomoc w procedurach legalizacji pobytu, a także szeroko rozumiane wsparcie integracyjne.
2. Prowadzone będą działania na rzecz wzmocnienia współpracy i wymiany informacji między organami administracji publicznej w celu poprawy koordynacji działań na rzecz migrantów.
3. Organizowane będą szkolenia dla pracowników oświaty, administracji publicznej oraz kadry projektu ukierunkowane na rozwój kompetencji międzykulturowych i poprawę standardów obsługi cudzoziemców.
4. Organizowane będą warsztaty, szkolenia i debaty dla społeczeństwa przyjmującego, mające na celu podniesienie świadomości na temat różnorodności kulturowej i przeciwdziałania uprzedzeniom.
5. Prowadzone będą działania komunikacyjne skierowane do migrantów oraz społeczeństwa przyjmującego, poprzez kampanie społeczne i informacyjne, spotkania ze społecznością lokalną, promujące m.in integrację i zrozumienie międzykulturowe.
6. Organizowane będą spotkania informacyjnych online i stacjonarnych o różnej tematyce dot. życia w Polsce i funkcjonowania w społeczności lokalnej.
7. Organizowane będą kursy języka polskiego jako obcego na różnych poziomach (A1/A2 oraz B1/B2), aby ułatwić cudzoziemcom komunikację i funkcjonowanie w społeczeństwie.
8. Prowadzone będą działania mające na celu zapobieganie przemocy domowej i handlowi ludźmi wśród społeczności migracyjnej.
9. Zapewniona zostanie opieka psychologiczna dla dzieci i dorosłych migrantów, aby wspierać ich adaptację w nowym środowisku.
10. Zorganizowane zostaną kursy adaptacyjno-orientacyjne dla migrantów, aby ułatwić im zrozumienie lokalnych norm i zasad funkcjonowania w społeczeństwie przyjmującym.
11. Zapewnione zostanie wsparcie prawne dla migrantów w zakresie legalizacji pobytu, pracy i ochrony prawnej.
Zakładane efekty długofalowe
Dzięki działaniom projektowym, cudzoziemcy uzyskają niezbędne wsparcie w adaptacji i integracji, co przełoży się na ich lepsze funkcjonowanie w społeczeństwie polskim.
Mieszkańcy województwa z kolei zyskają większą świadomość i zrozumienie dla różnorodności kulturowej, co jest kluczowe dla budowy otwartych i zintegrowanych społeczności.
Długofalowe efekty projektu będą widoczne zarówno w wymiarze społecznym, jak i gospodarczym, przyczyniając się do tworzenia harmonijnego, bezpiecznego i sprawiedliwego społeczeństwa.
Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze mity o powstających Centrach
w województwie pomorskim:
MIT
CENTRA POWSTAJĄ W WYNIKU REALIZACJI UNIJNEGO PAKTU MIGRACYJNEGO
FAKT
CENTRA SĄ KONTYNUACJĄ PILOTAŻU REALIZOWANEGO
PRZEZ MRIPS OD 2021 ROKU
– WOJEWÓDZTWO WIELKOPOLSKIE 5 CENTRÓW
– WOJEWÓDZTWO OPOLSKIE 1 CENTRUM
MIT
CENTRA SĄ FINANSOWANE ZE ŚRODKÓW SAMORZĄDU LOKALNEGO
I OBCIĄŻAJĄ BUDŻET MIAST
FAKT
CENTRUM NIE BĘDZIE FINANSOWANE ZE ŚRODKÓW SAMORZĄDU LOKALNEGO
CENTRA POWSTAJĄ W RAMACH FUNDUSZU AZYLU, MIGRACJI
I INTEGRACJI 2021-2027
DYSPONENTEM ŚRODKÓW SĄ SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO ORAZ WOJEWODA POMORSKI
MIT
PROWADZENIE CENTRÓW ZOSTANIE ZLECONE MIASTU SŁUPSK
ORAZ MIASTU GDAŃSK
FAKT
PROWADZENIE CENTRUM NIE ZOSTANIE ZLECONE MIASTU SŁUPSK ORAZ MIASTU GDAŃSK
USŁUGI REALIZOWANE BĘDĄ WE WSPÓŁPRACY:
– WOJEWÓDZTWO POMORSKIE
– WOJEWODA POMORSKI
– KONSORCJUM SPOŁECZNE (ORGANIZACJE POZARZĄDOWE)
MIT
DO CENTRUM BĘDĄ RELOKOWANI MIGRANCI
FAKT
CENTRUM NIE BĘDZIE MIEJSCEM POBYTOWO-NOCLEGOWYM
CENTRUM NIE BĘDZIE OBOZEM LUB OŚRODKIEM DLA UCHODŹCÓW
CENTRUM NIE BĘDZIE MIEJSCEM RELOKACJI UCHODŹCÓW
ODBIORCY DZIAŁAŃ CIC BĘDĄ PRZEBYWAĆ W CENTRUM TYLKO
W DNIACH I GODZINACH PROWADZONYCH W NICH AKTYWNOŚCI
Warto pamiętać, że w obliczu szumu informacyjnego kluczowe jest opieranie się na wiarygodnych i rzetelnych źródłach. Sprawdzanie faktów oraz korzystanie z oficjalnych danych pomoże uniknąć rozpowszechniania nieprawdziwych informacji i przyczyni się do budowania otwartego i zrozumiałego dialogu społecznego.